Аранђеловац – Прослава Сретења и 220. годишњица од подизања Првог српског устанка, истовремено је и Дан Основне школе „Први српски устанак” у Орашцу. Тим поводом Данијела Новаковић, етнолог-антрополог у сарадњи са руководством школе и Миланом Максимовићем, кореографом Културно-уметничког друштва „Електропорцелан” организовала је изложбу на тему: „Мапа народног и грађанског одевања 19 и 20 века у Србији”. Према речима ауторке, изложба је инспирисана богатством одевног корпуса српског народа који се развијао у 19. веку кроз иницијативу ослобађања и формирања националног идентитета.
– Под утицајем Турака наш народ је био принуђен да носи неке њихове одевне комаде, а већ од Прве српске револуције и националног ослобађања, долази и до потребе да се свој идентитет покаже и кроз одевање. У току ревије сам представљала типове ношњи и неке занимљивости везане за саме детаље, порекло или значења. Пратећи материјал била је презентација фотографија из наведених периода 20. века и одговарајућа музика из крајева одакле је – истакла је Данијела Новаковић, ауторка изложбе.
Приказана су и три грађанска женска костима, једно мушко господско герок одело са бундом, као део националног одевања 20. века, 14 народних ношњи из Београда, Пчиње, са Косова, из Ниша, Горње и Доње Јасенице, као и четири европске хаљине, фрак из тридесетих година и одела из четрдесетих година двадесетог века. Сви одевни комади су оригинални, сакупљани су у претходних петнаестак година и део су збирке „Марија Магдалена Студија”, који је у фази израде документације за пријављивање Министарству културе и заштиту за културно добро.
Веома је значајно и учешће Милана Максимовића, кореографа КУД-а „Електропорцелан”, који је на правилан начин „обукао” ученицима све костиме. Ово је била лепа прилика да се у просторијама школе прикажу и ћилими из Гњилана (Косово), „Пчињска зора” (Пчиња) и клечани ћилим из Орашца.
Деца су успешно успела да дочарају то време када су се носила таква одела. У свему им је помогао Павле Добричић, сакупљач народних ношњи, Жаклина Милановић фотографијама из породичног албума, Иван Радовић, фризер који је дочарао европску моду на преласку два века, Милијана Петровић, директор орашачке школе, и Тамара Каровић, наставник српског језика. Изложби је присуствовала и принцеза Љубица Карађорђевић
Извор чланка politika.rs